NajPrzepis.pl Tradycyjne wołoskiego ciasta o nazwie frgál jak od babci
Tradycyjne wołoskiego ciasta o nazwie frgál jak od babci
Przepis Tradycyjne wołoskiego ciasta o nazwie frgál jak od babci
NajKasia    ·   7.2.2022

Tradycyjne wołoskiego ciasta o nazwie frgál jak od babci

Tradycyjne wołoskiego ciasta o nazwie frgál jak od babci. Nadzienie możesz użyć jakie lubisz, ja zwykle wybieram twarogowe i gruszkowe. To jest pyszne!

Składniki

Zaczyn:

1/2 l
mleka
100 g
drożdży
1 łyżka
cukru

Ciasto:

750 g
mąki średniego przemiału
250 g
mąki drobnego przemiału
6 szt.
żółtek
2 szt.
jajek
3 łyżki
cukru pudru
1 łyżeczka
soli
250 g
margaryny
100 ml
oleju

Kruszonka:

150 g
mąki średniego przemiału
150 g
mąki drobnego przemiału
150 g
cukru pudru
300 g
rozpuszczonego masła

Nadzienie twarogowe:

2 op.
tłustego twarogu
100 g
rozpuszczonego masła
pianka z 1 białka
garść
hrodzynek
1 łyżka
brązowego rumu
powidła gruszkowe (gruszki)
powidła śliwkowe
garść zasmażki
garść mąki ze średniego przemiału
mielony anyż
cynamon
mielone goździki
Sposób przepisu
Drukuj
  1. Przygotuj zaczyn i wymieszaj go ze składnikami na ciasto. Ciasto wyrób na gładka masę i pozostaw do wyrośnięcia. W tym czasie przygotuj nadzienia, kruszonkę i blaszki. Babcia ma okrągłe blaszki (średnica około 30 cm), które cienko smaruje smalcem ponieważ samo ciasto jest dość tłuste.  Ja kupiłam sobie blaszki do pizzy (również o średnicy 30 cm), blaszki mają dziurkowane dno, które przykrywam papierem do pieczenia.
  2. Ciasto drożdżowe podziel na bochenki (około 220 g), które ponownie pozostaw do wyrośnięcia. Bochenki przełóż na blaszkę i rozwałkuj małym wałeczkiem (rozgnieć) od środka blaszki aż po krawędzie na cienko. Krawędzie ciasta posmaruj roztrzepanym jajkiem i na ciasto nałóż nadzienie (pozostaw około 1/2 cm krawędzie). Na koniec posyp kruszonką i pozostaw ponownie do wyrośnięcia.
  3. Piekarnik rozgrzej do temperatury 200-250 °C a poszczególne blaszki z frgálami piecz każdą około 6 minut, aż krawędzie będą złociste. Po wyjęciu frgála z piekarnika jeszcze posmaruj krawędzie lekko smalcem. Po ostygnięciu (najlepiej dopiero wieczorem) zalej ciasta rozpuszczonym masłem, w którym jest rum i dodaj trochę cukru waniliowego (masła daj hojnie).
  4. Nadzienie gruszkowe: suszone gruszki namocz, pogotuj a na koniec jeszcze zmiksuj. Nie wylewaj wywaru z gotowania gruszek, potem wymieszaj go z mielonymi gruszkami. Przygotuj trochę zasmażki: mąka ze średniego przemiału i olej (wystarczy rozpuścić mąkę w oleju, nie smaż aż się zaróżowi). Zasmażkę z wywarem wymieszaj z mielonymi gruszkami aż powstanie mus, który wymieszaj z powidłami śliwkowymi (w stosunku 2/3 : 1/3). Powidła śliwkowe dodaje się ze względu na to, że mają ciemniejszy kolor. Jeśli powidła są gęste to podgrzej je wcześniej w rondelku, aby wszystko się dobrze połączyło. Na koniec do mieszanki dodaj według preferencji smakowych anyż, cynamon i goździki (wszystko mielone - największą część przypraw tworzy anyż).
  5. Jeśli masz tylko świeże gruszki, zrób z nich powidła w następujący sposób: polecam dzień wcześniej gruszki pozbawić gniazd nasiennych, nie obierać, zagotować aż będą miękkie. Następnie odcedzić gruszki, rozmiksować i przełożyć na naczynie żaroodporne do piekarnika (około 150 °C) gotować 3-4 godziny. Po ostygnięciu przygotować nadzienie zgodnie z powyższą instrukcją (dodaj zasmażkę... itd.).

Autor: Naďa I. (Rebeka)

Komentarz do przepisu
Odpowiadasz na komentarz użytkownika anuluj
Dodaj komentarz